Cmder – lepsza konsola. O niebo lepsza.

cmder.png

Oglądając kursy online zwracam uwagę na narzędzia jakich używają prowadzący. Gdy kurs nie jest totalną klapą, można założyć że autor ma spore doświadczenie w tym co robi i bardzo możliwe, że narzędzia z których korzysta są warte wypróbowania.

W szkoleniach, które ostatnio oglądałem, najczęściej pojawiała się mała, zielono-oliwkowo-szara konsolka. Nazywa się ona Cmder i już po pierwszych testach poczułem, że… warto!

W tym poście chcę wymienić kilka elementów, którymi mnie do siebie przekonała.

Używam jej dopiero od niedawna, ale już na pierwszy rzut oka na panel ustawień widać, że ma ona potencjał żeby zbałamucić ludzi, którzy lubią dostosowywać narzędzia pod siebie. Okno ustawień jest ogromne. Jak na małą, prostą konsolkę, liczba opcji jest przytłaczająca.

cmdersett.png

Przypomina ona pod tym względem Mirandę – aplikację, którą kiedyś używałem jako zamiennika GaduGadu. Tam też, pomimo, że program z pozoru był prosty i malutki, okno ustawień było tak ogromne, że miało długą listę kategorii.

Konsolka korzysta z linuxowych komend – także można śmiało jej pisać „ls” zamiast „dir”. Ma sporo integracji – np z Gitem. A zaznaczanie, kopiowanie i wklejanie tekstu jest poezją! Można nawet zaznaczyć tekst kolumnowo (np 2 i 3 znak w każdej lini) – i to za pomocą myszki!

Jedne z ciekawszych ustawień to oczywiście skróty klawiszowe. Pozycji do których możemy sobie ustawić skróty jest około 200. Dwieście różnych funkcji! Oczywiście nie chodzi o to, żeby je wszystkie używać. Ale gdy często wykonujemy jakąś żmudną czynność, bardzo możliwe, że jest ona na liście, i można to zamienić na skrót klawiszowy. Zwłaszcza, że można pisać własne makra!

Jednym ze skrótów, które mi się podobają jest skrót do otwierania konsolki z dowolnego miejsca w Windowsie. Domyślnie jest to „CTRL + ~”. Jeśli nie masz niczego przypisanego do tego skrótu – spróbuj. Wciśnij „CTRL + ~” na klawiaturze kilka razy. Nie jest wygodne?

Kolejna rzecz to integracja z GITem. Przykładowo po wejściu w folder z repozytorium, w linijce z aktualną ścieżką, mamy nazwę brancha. Z konsoli GitBash korzystam już tylko gdy uruchomię ją przez przypadek – a i wtedy jedyne z czego korzystam to wyłącznik.

cmder3.png

Następna fajna rzecz to aliasy. Ale nie te zwykłe gitowe aliasy, gdzie trzeba wpisać „git” spacja i dopiero alias. Niżej podaję klika przykładowych, domyślnych aliasów dla Gita:

  • gl – git log – i to nie taki zwykły git log, ale piękny, jedno-linijkowy (można to oczywiście wpisać z palca, ale jest to długie polecenie).
  • gs – git status
  • gb – git branch – również piękny, wyświetlający więcej danych niż zwykły git branch, ale jednocześnie nadal jest 1 branch na 1 linię tekstu

cmd4.png

Są proste do zapamiętania, bo to przecież pierwsze litery każdego z wyrazów. I najlepsze, że to wszystko można zedytować. Wystarczy zajrzeć do pliku „c:\Programs\cmder_mini\config\user-aliases.cmd” (w zależności gdzie go zainstalowaliśmy):

cmder5.png

Po prawo komenda pełna, po lewo komenda skrócona. Proste!

Mój główny folder na projekty to „C:/dev”. Mimo, że wystukanie „cd c:\dev” nie zajmuje dużo czasu, to napisałem sobie komendę „gtd” (go to dev). Dla niektórych będzie to oczywiście niepotrzebna zabawa, ale ja do tego folderu zaglądam z konsoli na prawdę często i ta komenda szybko weszła mi w palce 🙂

Dość często muszę też rozłączać się z sieci Ethernetowej i przechodzić na WiFi. Mogę przejść do ustawień sieci, dalej do ustawień adapterów sieciowych, znaleźć na liście Ethernet i w menu pod prawym klikiem znajdziemy „Disable”… Ale gdy zrobię to piętnasty raz tego samego dnia to coś się we mnie zaczyna gotować. A tu ustawiłem sobie komendy „de” (disable ethernet) oraz „ee” (enable ethernet) i gotowe. Wciskam jak z automatu „CTRL + ~”, wpisuję „de” i już.

I jeszcze jedna rzecz odnośnie aliasów – już ostatnia 🙂 :

W Cmderze jest podpowiadanie 🙂

Wpisujesz pierwsze litery komendy, naciskasz Tab Tab i masz listę komend, które pasują! Dlatego mogę mieć więcej moich „Go to …” i nawet gdy po jakimś czasie nieużywania, zapomnę jedno z nich, Cmder mi szybko je przypomni.

 

Kończąc już. Temat cmdera tylko dotknąłem, bo sam znam go dopiero od niedawna. Narzędzie jest przeogromne, mega elastyczne, ma ogromną liczbę fanów i bardzo ładnie się rozwija. W necie można znaleźć multum stron pokazujących jak coś w nim zrobić/jak je rozszerzyć/zmodyfikować. Z drugiej strony pomimo tego ogromu funkcji, działa super sprawnie i nawet nie myśli się przywiesić. Zdecydowanie jest to najlepszy zamiennik konsoli jaki widziałem!

Polecam!

A, no i link: www.cmder.net

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s